Książka, która nie jest książką

27 lutego 2015


Jak mówić o książce, która nie jest książką? Nawet sam tytuł nam mówi że To nie książka. W notatce do czytelnika sama Keri Smith mówi "Możesz nie wiedzieć co to właściwie jest, ale o to właśnie chodzi". Jak nazwać książkę, która nie jest książką? Nazywaj sobie jak chcesz, pamiętnikiem, dziennikiem czy jeszcze czymś innym co przyjdzie ci do głowy.


Czym różni się To nie książka od Zniszcz ten dziennik? Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że niczym, nadal musimy pobudzać swoją wyobraźnię, po przez wykonywanie różnych zadań. Jednak, po otworzeniu Nie-książki, ukazuje nam się szereg różnych zadań, które bardziej skłaniają nas do myślenia nad jego wykonaniem. W To nie książce, nie ma zadań, które możesz rozumieć dosłownie tak jak w przypadku Dziennika. Kolejną różnią (i to jest pierwsze co rzuca nam się w oczy) jest notka do czytelnika, w dzienniku na pierwszej stronie jest ostrzeżenie.


Tył Nie-książki, również jest inny niż w Dzienniku, nie ma na okładce zadania, jest tylko mała wskazówka i postawione pytanie do ciebie od autorki.


Listę materiałów, która była w Dzienniku zastępuje lista pomysłów, czym może być Nie-książka.


Kolejną bardzo ciekawą rzeczą jaką możemy znaleźć w Nie-książce to ciekawa grafika, prawie na każdej stronie, niektóre strony są całe pokryte różnymi zdjęciami.Gdybym miała wybierać pomiędzy Dziennikiem, a Nie-książką, nie potrafiłabym wybrać. Niby podobne, a jednak tak różne. Każda z nich ma inne zadania, jednak Nie-książka, według mnie ma trudniejsze i skłania nas do poświęcenia trochę czasu nad tymi zadaniami. Niektóre są nawet podobne, do tych, które są w Dzienniku (jak na razie znalazłam dwa takie zdania) Mimo wszystko, Nie-książkę trzeba przerobić na coś twórczego, nie chodzi tu o niszczenie, ale o kreowanie swojego małego świata. Ja Dziennika nie niszczę, staram się szukać innych rozwiązań, jednak już widzę, że obie te książki, po wykonaniu zadań to dwa odrębne światy.Czytaj dalej »

Jak wykonać blogową strzałkę "w górę" zmieniającą kolor

25 lutego 2015W dzisiejszym tutorialu pokaże wam jak zrobić swoją własną strzałkę w górę, która umożliwi nam powrót na górę strony. Taką strzałkę, możecie oczywiście zrobić na stronie profilki.pl, jednak ja chcę wam pokazać jak w prosty sposób można ją zrobić samemu, a oprócz tego będzie zmieniała kolor po najechaniu na nią myszką.

1. Otwieramy program PhotoScape i wybieramy opcję edytuj.

2. W lewej bocznej kolumnie pokazują nam się foldery, klikamy na ten, w którym mamy tło do naszej strzałki. Następnie klikamy na wybrane tło, tak abyśmy mogli je edytować.


3. Klikamy na obiekt - symbol.


4. Pojawi nam się drugie okno, wybieramy w nim strzałkę, kolor i klikamy ok.


Dzięki tym małym, białym kwadracikom możemy dostosować wielkość naszej strzałki, a łapką przesuwać.


5. Zapisujemy naszą pierwszą strzałkę i w ten sam sposób wykonujemy drugą.6. Przechodzimy na stronę TinyPic i wgrywamy nasze strzałki. Najlepiej otworzyć sobie tą stronę w dwóch zakładkach, aby wgrać jednocześnie jedną i drugą strzałkę, ponieważ będą nam potrzebne linki do nich.

7. Po wgraniu strzałek przechodzimy do układ - dodaj gadżet - HTML/JavaScript8. Kiedy otworzy się gadżet, wklejamy następujący kod:

<!--Strzałka w górę-->
<a rel="nofollow"
style="display:scroll;
position:fixed;bottom:
10px;right:5px;"
href="#" title="W górę"><img src="Ikonka 1" alt="Strzałka w górę" border="0" onmouseover="this.src = 'Ikonka 2'" onmouseout="this.src = 'Ikonka 1'"/></a>
<!--Koniec-->

Analiza kodu:

<!--Strzałka w górę-->
<a rel="nofollow"
style="display:scroll;
position:fixed;bottom:
10px;right:5px;"
href="#" title="W górę"><img src="Ikonka 1" alt="Strzałka w górę" border="0" onmouseover="this.src = 'Ikonka 2'" onmouseout="this.src = 'Ikonka 1'"/></a>
<!--Koniec-->

Położenie strzałki w pionie 
Położenie strzałki
Margines (odsunięcie strzałki od krawędzi bloga) 
Link do ikonki 1 (strzałka przed najechaniem na nią myszką) 
Link do ikonki 2 (strzałka po najechaniu na nią myszką) 

9. W miejsce Ikonka 1 i Ikonka 2 wklejamy linki do naszych strzałek, które znajdują się na stronie hostingującej.10. Nasza strzałka już widnieje na blogu


Czytaj dalej »

Zniszcz ten dziennik - telefon, tarcza, buty, dynie oraz ołówek

20 lutego 2015


Na początek taka mała informacja. Zrezygnowałam z piątkowej serii ZTD. Zadania z dziennika jak i To nie książki, będą się pojawiały zbiorowo od czasu do czasu. Wpływ na to miało usunięcie zdjęć przed i po wykonaniu zadania - pendrive sam się sformatował. Oczywiście piątkowe wpisy będą, ale w innej formie. Wpisy w piątki będą związane z blogosferą, DIY, przemyśleniami. Oczywiście środa nadal jest poświęcona tutorialom. Przejdźmy już do tematu wpisu. Dziś mam dla was pięć wykonanych zadań w dzienniku. Jakich? Zobaczcie sami.
Pierwsze zadanie: Rysuj grube i cienkie linie, przyciskając ołówek bardzo mocno. 


Drugie zadanie: Pokoloruj cała stronę.


Trzecie zadanie: Rzuć czymkolwiek. Ołówkiem, piłką zamoczoną w farbie.


Czwarte zadanie: Stań tu. (wytrzyj nogi i podskakuj) 


Piąte zadanie: Udawaj, że mażesz po kopercie podczas rozmowy telefonicznej.Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie zdjęcia razem z destrukcji ZTD, to zapraszam cie na moją wirtualną tablicę.

Czytaj dalej »

Kolorowy element na czarno-białym tle - GIMP

18 lutego 2015


W dzisiejszym tutorialu skupimy się na programie GIMP. Przedstawię wam jak w prosty sposób, można zrobić ciekawy efekt na naszym zdjęciu. Chodzi mi o nic innego jak o kolorowe elementy na czarno - białym tle. Taki efekt ciekawie wygląda na zdjęciu, ale nie każdy wie jak go zrobić. Na wykonanie tego musimy poświęcić dosłownie minute, może dwie.

1. Otwieramy wybrane przez nas zdjęcie w programie GIMP


2. W oknie warstwy, pojawił się nasz obrazek, klikamy na niego prawym przyciskiem myszki i wybieramy "duplikuj warstwę". Jeśli nie masz okna "warstwy" kliknij w okna - dodatkowe okna dialogowe - warstwy lub okna - ostatnio zamknięte doki. 


3. Pojawi nam się skopiowany obraz w kolumnie z warstwami, klikamy na niego prawym przyciskiem myszki i wybieramy "dodaj kanał alfa" 


4. Wybieramy teraz kolory - desaturacja. Pojawi nam się okienko, w którym będziemy mogli sobie wybrać interesujący nas odcień szarości. Kiedy już wybierzemy interesujący nasz odcień klikamy "ok".5. Teraz bierzemy się za wycieranie szarości z elementu, który ma pozostać kolorowy. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Jeśli nie czujesz się pewnie wybierz zaznaczenie odręczne, zaznacz wybrany przez siebie element (jeśli chcesz więcej kolorowych elementów na zdjęciu, to żeby ułatwić sobie życie, kliknij w dwa czerwone kwadraciki, które zaznaczone są na zdjęciu, teraz możesz zaznaczać wiele elementów jednocześnie) po czym wybierz gumę i wytrzyj szarość na zaznaczonym elemencie.Jeśli, czujesz się pewnie, pomiń zaznaczenie odręczne, kliknij po prostu w gumkę i wycieraj.


Efekt przed i po :Zdjęcie do tutorialu autorstwa Susanne, pobrane ze strony flickr.

Czytaj dalej »

Jak dodać formularz kontaktowy w podstronie

11 lutego 2015


Formularz kontaktowy jest nam bardzo dobrze znany. Jeden z tych gadżetów, który jest bardzo przydatny, ponieważ można od razu nie wychodząc z bloga napisać wiadomość do autora. Osobiście wolę korzystać z formularza kontaktowego niż kopiować adres e-mail, otwierać pocztę i dopiero pisać wiadomość. W dzisiejszym tutorialu pokażę wam jak umieścić formularz kontaktowy w podstronie, tak jak się znajduje u mnie w zakładce kontakt, aby nie zawadzał nam na pasku bocznym i nie majaczył gdzieś w stopce bloga.

1. Wchodzimy w układ i wybieramy dodaj gadżet. Kiedy otworzy nam się nowe okno, klikamy na "dodaj więcej gadżetów" szukamy formularza kontaktowego. Kiedy znajdziemy nasz formularz, klikamy na plus,a następnie zapisz.
Obecnie nasz formularz kontaktowy znajduje się w pasku bocznym i niech tam zostanie, ewentualnie możemy przenieść go na sam dół naszej kolumny, w każdym razie formularz musi być umieszczony na blogu. 

2. Przechodzimy do strony, w której ma się pojawić nasz formularz kontaktowy - w moim przypadku jest to strona test, a następnie przechodzimy do edytora HTML. Wklejamy kod:

<form name='contact-form'>
<div>Twoje imię: </div>
<input class='contact-form-name' id='ContactForm1_contact-form-name' name='name' size='30' type='text' value=''/>
<div>Twój adres e-mail: <em>(wymagane)</em></div>
<input class='contact-form-email' id='ContactForm1_contact-form-email' name='email' size='30' type='text' value=''/>
<div>Wiadomość: <em>(wymagane)</em></div>
<textarea class='contact-form-email-message' id='ContactForm1_contact-form-email-message' name='email-message' rows='5'></textarea>
<p></p>
<input class='contact-form-button contact-form-button-submit' id='ContactForm1_contact-form-submit' type='button' value='Wyślij'/>
<div style='text-align: center; max-width: 450px; width: 100%'>
<p class='contact-form-error-message' id='ContactForm1_contact-form-error-message'></p>
<p class='contact-form-success-message' id='ContactForm1_contact-form-success-message'></p>
</div>
</form>

Kliknij opublikuj lub aktualizuj, to zależy od tego czy wasza strona dopiero powstała czy edytujecie już istniejącą stronę.

3. Przechodzimy do szablon - edytuj kod HTML, a następnie rozwijamy listę "Przejdź do widżetu" i zaznaczamy ContactForm1. Kiedy już się znajdziemy  w odpowiednim miejscu, to rozszerzamy nasz widżet, klikając na kropeczki, które są zaznaczone w ramce poniżej.


Powtarzamy tą czynność tym razem z <b:includable id='main'>...</b:includable> Kiedy już nam się wszystko rozwinie, to usuwamy tą cześć kodu, która jest zaznaczona poniżej. Sprawi to, że formularz kontaktowy zniknie z kolumny bocznej bloga, ale nie zniknie z naszej podstrony, do której go dodaliśmy.


Uwaga! nie można usunąć formularza kontaktowego z kolumny bocznej, ten gadżet musi pozostać! 

Oprócz tego pojawiły się małe zmiany na blogu, zakładka tutoriale została podzielona na tutoriale blogowe oraz te graficzne związane z GIMPem, PhotoScapem i inne oraz zakładka portfolio została podzielona na szablony, nagłówki oraz inne prace. Mam nadzieję, że to ułatwi wszystkim wyszukiwanie tego czego potrzebuje.
Czytaj dalej »