Książka, która nie jest książką

27 lutego 2015


Jak mówić o książce, która nie jest książką? Nawet sam tytuł nam mówi że To nie książka. W notatce do czytelnika sama Keri Smith mówi "Możesz nie wiedzieć co to właściwie jest, ale o to właśnie chodzi". Jak nazwać książkę, która nie jest książką? Nazywaj sobie jak chcesz, pamiętnikiem, dziennikiem czy jeszcze czymś innym co przyjdzie ci do głowy.


Czym różni się To nie książka od Zniszcz ten dziennik? Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że niczym, nadal musimy pobudzać swoją wyobraźnię, po przez wykonywanie różnych zadań. Jednak, po otworzeniu Nie-książki, ukazuje nam się szereg różnych zadań, które bardziej skłaniają nas do myślenia nad jego wykonaniem. W To nie książce, nie ma zadań, które możesz rozumieć dosłownie tak jak w przypadku Dziennika. Kolejną różnią (i to jest pierwsze co rzuca nam się w oczy) jest notka do czytelnika, w dzienniku na pierwszej stronie jest ostrzeżenie.


Tył Nie-książki, również jest inny niż w Dzienniku, nie ma na okładce zadania, jest tylko mała wskazówka i postawione pytanie do ciebie od autorki.


Listę materiałów, która była w Dzienniku zastępuje lista pomysłów, czym może być Nie-książka.


Kolejną bardzo ciekawą rzeczą jaką możemy znaleźć w Nie-książce to ciekawa grafika, prawie na każdej stronie, niektóre strony są całe pokryte różnymi zdjęciami.Gdybym miała wybierać pomiędzy Dziennikiem, a Nie-książką, nie potrafiłabym wybrać. Niby podobne, a jednak tak różne. Każda z nich ma inne zadania, jednak Nie-książka, według mnie ma trudniejsze i skłania nas do poświęcenia trochę czasu nad tymi zadaniami. Niektóre są nawet podobne, do tych, które są w Dzienniku (jak na razie znalazłam dwa takie zdania) Mimo wszystko, Nie-książkę trzeba przerobić na coś twórczego, nie chodzi tu o niszczenie, ale o kreowanie swojego małego świata. Ja Dziennika nie niszczę, staram się szukać innych rozwiązań, jednak już widzę, że obie te książki, po wykonaniu zadań to dwa odrębne światy.Czytaj dalej »

Jak wykonać blogową strzałkę "w górę" zmieniającą kolor

25 lutego 2015W dzisiejszym tutorialu pokaże wam jak zrobić swoją własną strzałkę w górę, która umożliwi nam powrót na górę strony. Taką strzałkę, możecie oczywiście zrobić na stronie profilki.pl, jednak ja chcę wam pokazać jak w prosty sposób można ją zrobić samemu, a oprócz tego będzie zmieniała kolor po najechaniu na nią myszką.

1. Otwieramy program PhotoScape i wybieramy opcję edytuj.

2. W lewej bocznej kolumnie pokazują nam się foldery, klikamy na ten, w którym mamy tło do naszej strzałki. Następnie klikamy na wybrane tło, tak abyśmy mogli je edytować.


3. Klikamy na obiekt - symbol.


4. Pojawi nam się drugie okno, wybieramy w nim strzałkę, kolor i klikamy ok.


Dzięki tym małym, białym kwadracikom możemy dostosować wielkość naszej strzałki, a łapką przesuwać.


5. Zapisujemy naszą pierwszą strzałkę i w ten sam sposób wykonujemy drugą.6. Przechodzimy na stronę TinyPic i wgrywamy nasze strzałki. Najlepiej otworzyć sobie tą stronę w dwóch zakładkach, aby wgrać jednocześnie jedną i drugą strzałkę, ponieważ będą nam potrzebne linki do nich.

7. Po wgraniu strzałek przechodzimy do układ - dodaj gadżet - HTML/JavaScript8. Kiedy otworzy się gadżet, wklejamy następujący kod:

<!--Strzałka w górę-->
<a rel="nofollow"
style="display:scroll;
position:fixed;bottom:
10px;right:5px;"
href="#" title="W górę"><img src="Ikonka 1" alt="Strzałka w górę" border="0" onmouseover="this.src = 'Ikonka 2'" onmouseout="this.src = 'Ikonka 1'"/></a>
<!--Koniec-->

Analiza kodu:

<!--Strzałka w górę-->
<a rel="nofollow"
style="display:scroll;
position:fixed;bottom:
10px;right:5px;"
href="#" title="W górę"><img src="Ikonka 1" alt="Strzałka w górę" border="0" onmouseover="this.src = 'Ikonka 2'" onmouseout="this.src = 'Ikonka 1'"/></a>
<!--Koniec-->

Położenie strzałki w pionie 
Położenie strzałki
Margines (odsunięcie strzałki od krawędzi bloga) 
Link do ikonki 1 (strzałka przed najechaniem na nią myszką) 
Link do ikonki 2 (strzałka po najechaniu na nią myszką) 

9. W miejsce Ikonka 1 i Ikonka 2 wklejamy linki do naszych strzałek, które znajdują się na stronie hostingującej.10. Nasza strzałka już widnieje na blogu


Czytaj dalej »

Jak inspirować się życiem

23 lutego 2015


Życie jest doskonałą inspiracją dla wszystkich. Żadne filmiki czy zdjęcia cię tak nie zainspirują jak właśnie ty sam. Większość osób w okresie jesienno-zimowym wpada w depresje, przytłacza ich to, że na dworze jest szaro, buro, zimno, mokro i jeszcze wiele innych czynników ma wpływ na taki stan rzeczy. Endorfiny, które zostały nałapane przez okres wiosenno-letni, już dawno nas opuściły, więc co zrobić aby nasza radość, chęć życia, była z nami przez cały rok? Jak zainspirować się swoim życiem, tak aby wszystko co robimy miało jakiś sens i jednocześnie sprawić abyśmy byli kopalnią pomysłów, które pomogą nam przetrwać ten smutny okres jesieni i zimy. W tym wpisie postaram się zaprezentować wam kilka prostych sposobów.

1. Zrób listę i podziel ją na to co cię cieszy i co denerwuje. Staraj się realizować wszystko punkt po punkcie. W tej liście może znaleźć się wszystko, zaczynając od spotkań ze znajomymi kończąc na drobnostkach. Lubisz jeździć na łyżwach? Zrób to. Denerwują cię skrzypiące drzwi? naoliw je. Denerwuje cię za dużo rzeczy w szafkach? poświęć jeden dzień na generalny porządek, nie rób tego tylko od święta. Lubisz tańczyć? Tańcz, nawet dla samej siebie, w swoich 4 ścianach. Każde wykonane zadanie z twojej listy to krok do tego aby odzyskać radość i pełnie życia, którą emanowałeś/aś w okresie wiosenno-letnim.
2. Zmień swoją postawę. Tak naprawdę te wszystkie chandry, które nas łapią w okresie jesieno-zimowym rodzą się w nas. Przyzwyczailiśmy się do tego, że jesień i zima kojarzą nam się ze smutkiem i przygnębieniem. Nie staramy się tego zmienić i zwalamy winę na porę roku. Lepiej jest się budzić każdego dnia z uśmiechem na ustach i z zadowoleniem iść do pracy, szkoły czy na uczelnie niż z miną skazańca. Dlatego myśl każdego dnia o rzeczach, które sprawiają Ci przyjemność, zmień podejście do swoich codziennych czynności, nie traktuje tego jak karę. Znajduj pozytywy w każdej czynności.
3. Twój wybór i twoje nastawienie do całej sytuacji. Nie załamuj się jeszcze bardziej jeśli coś ci nie wyjdzie albo miałeś kiepski dzień w szkole, w pracy czy na studiach. Każdy ma ciężkie dni, każdy zmaga się ze swoją własną tragedią. Ważne jest to, aby podchodzić do całej sprawy mniej emocjonalnie, zastanów się co spowodowało taki obrót spraw, siądź spokojnie i znajdź rozwiązanie problemu. Pamiętaj, zawsze jest jakieś rozwiązanie.
4. Baw się życiem, wykorzystaj je jako swoją inspiracje. Każda, nawet ta najgorsza sytuacja może stworzyć dla ciebie inspiracje, wystarczy spojrzeć na nią pod innym kątem. Nie chodzi tu o to, żeby się niczym nie przejmować i być całkowicie obojętnym. W tym wszystkim chodzi o to, aby nie skupiać całej swojej energii tylko na złości czy smutku. Wyobraź sobie jak dany moment wyglądałby w innym scenariuszu, jak by to było, jakby dany moment by był odebrany przez ciebie śmiechem, a nie ze złością.
5. Wyzwania. Stwórz sobie jakieś wyzwanie, nawet tak dla samego siebie. Dużo blogerek organizuje przeróżne wyzwania jak np. Różowa Klara, której wyzwania są ciekawe, związane ze zdrowym trybem życia. Jest to jakiś cel, który sobie sam postawisz, a wiadomo, żeby osiągnąć sukces to trzeba najpierw wykonać parę mniejszych zadań, o czym już pisałam. Osobiście, polecam te wyzwania związane z fotografią, ponieważ mamy większe pole do popisu, możemy dać upust swoim emocjom po przez zdjęcia.
6. Wypocznij. O tym jak ważna jest rola wypoczynku pisałam już w poście na pobudzenie kreatywności. No właśnie, skoro wypoczynek jest potrzebny aby pobudzić swoją kreatywność to nic więcej nie trzeba mówić. Wypoczywać również możesz po za domem, gdzie będzie cisza i spokój, gdzie skupisz się tylko na sobie a nie np. na bałaganie w mieszkaniu. To jest bardzo ważne. Kiedy skupiasz się na sobie, możesz odkryć wiele.

Wszystkie te punkty prowadzą do jednego - do radości, która nas inspiruje, dzięki której nawet w zimie nie stracimy chęci do życia i żaden poniedziałek nie będzie nam straszny.

Na koniec chciałabym was zaprosić na moje odświeżone portfolio :)

Zdjęcie pochodzi ze strony Flickr, a autorem zdjęcia jest Camdiluv. 
Czytaj dalej »

Zniszcz ten dziennik - telefon, tarcza, buty, dynie oraz ołówek

20 lutego 2015


Na początek taka mała informacja. Zrezygnowałam z piątkowej serii ZTD. Zadania z dziennika jak i To nie książki, będą się pojawiały zbiorowo od czasu do czasu. Wpływ na to miało usunięcie zdjęć przed i po wykonaniu zadania - pendrive sam się sformatował. Oczywiście piątkowe wpisy będą, ale w innej formie. Wpisy w piątki będą związane z blogosferą, DIY, przemyśleniami. Oczywiście środa nadal jest poświęcona tutorialom. Przejdźmy już do tematu wpisu. Dziś mam dla was pięć wykonanych zadań w dzienniku. Jakich? Zobaczcie sami.
Pierwsze zadanie: Rysuj grube i cienkie linie, przyciskając ołówek bardzo mocno. 


Drugie zadanie: Pokoloruj cała stronę.


Trzecie zadanie: Rzuć czymkolwiek. Ołówkiem, piłką zamoczoną w farbie.


Czwarte zadanie: Stań tu. (wytrzyj nogi i podskakuj) 


Piąte zadanie: Udawaj, że mażesz po kopercie podczas rozmowy telefonicznej.Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie zdjęcia razem z destrukcji ZTD, to zapraszam cie na moją wirtualną tablicę.

Czytaj dalej »

Kolorowy element na czarno-białym tle - GIMP

18 lutego 2015


W dzisiejszym tutorialu skupimy się na programie GIMP. Przedstawię wam jak w prosty sposób, można zrobić ciekawy efekt na naszym zdjęciu. Chodzi mi o nic innego jak o kolorowe elementy na czarno - białym tle. Taki efekt ciekawie wygląda na zdjęciu, ale nie każdy wie jak go zrobić. Na wykonanie tego musimy poświęcić dosłownie minute, może dwie.

1. Otwieramy wybrane przez nas zdjęcie w programie GIMP


2. W oknie warstwy, pojawił się nasz obrazek, klikamy na niego prawym przyciskiem myszki i wybieramy "duplikuj warstwę". Jeśli nie masz okna "warstwy" kliknij w okna - dodatkowe okna dialogowe - warstwy lub okna - ostatnio zamknięte doki. 


3. Pojawi nam się skopiowany obraz w kolumnie z warstwami, klikamy na niego prawym przyciskiem myszki i wybieramy "dodaj kanał alfa" 


4. Wybieramy teraz kolory - desaturacja. Pojawi nam się okienko, w którym będziemy mogli sobie wybrać interesujący nas odcień szarości. Kiedy już wybierzemy interesujący nasz odcień klikamy "ok".5. Teraz bierzemy się za wycieranie szarości z elementu, który ma pozostać kolorowy. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Jeśli nie czujesz się pewnie wybierz zaznaczenie odręczne, zaznacz wybrany przez siebie element (jeśli chcesz więcej kolorowych elementów na zdjęciu, to żeby ułatwić sobie życie, kliknij w dwa czerwone kwadraciki, które zaznaczone są na zdjęciu, teraz możesz zaznaczać wiele elementów jednocześnie) po czym wybierz gumę i wytrzyj szarość na zaznaczonym elemencie.Jeśli, czujesz się pewnie, pomiń zaznaczenie odręczne, kliknij po prostu w gumkę i wycieraj.


Efekt przed i po :Zdjęcie do tutorialu autorstwa Susanne, pobrane ze strony flickr.

Czytaj dalej »

8 kroków do osiągnięcia sukcesu

16 lutego 2015

Każdy z nas chce osiągnąć swoje cele, swoje małe sukcesy. Nie każdy wie, jak się za to zabrać i ile czasu na to poświęcić oraz od czego zacząć. Nie przedstawię wam magicznych zaklęć, ani metod przepisanych żywcem z książki. Tradycyjnie, wszystko to co zostanie tu opisane to tylko i wyłącznie moje własne doświadczenie. Przedstawione poniżej punkty, pomogły mi, a kto wie, może pomogą też i tobie. 

1. Postaw sobie parę pytań. Pytania są dobrym rozwiązaniem wtedy, kiedy nie wiemy co tak naprawdę chcemy robić w życiu lub zastanawiamy się nad wyborem szkoły. Takich pytań, należy w życiu postawić sobie parę razy. Przed wyborem szkoły średniej, gdzie musimy zdecydować na jaki profil chcemy pójść, przed maturą, wybierając dodatkowe przedmioty, wybierając uczelnie oraz kierunek studiów, przed wyborem firmy, z którą chcemy współpracować itd. Ważne jest aby pytania składały się tak, abyś mógł na nie odpowiedzieć tak lub nie bez zbędnego ale. Musisz mieć jasny obraz tego co chcesz robić, bez żadnych zakłóceń, musisz znać wszystkie plusy i minusy. Zdecydowanie to jest to, co jest najbardziej potrzebne przy stawianiu sobie celu. 
2. Pozytywne nastawienie. Skoro odpowiedziałeś sobie na pytania i jesteś zdecydowany na osiągniecie swojego sukcesu to zacznij pozytywnie myśleć. Nie wyszło ci coś? Nie załamuj się, nie mów, że nie warto, każdy kiedyś się uczył. Żeby osiągnięcie twojego celu przyniosło ci radość, musisz od samego początku tą radość okazywać. Każda negatywna emocja, może zrujnować twoje nastawienie, przez co zaczniesz np. mniej zaglądać do książek lub przestaniesz interesować się miejscami, które mogą ci pomóc w zdobyciu umiejętności, które są ci potrzebne, aby swój plan zrealizować.
3. Stwórz plan działania. Rozpisz sobie plan, dzięki któremu, będziesz miał jasny obraz co należy wykonać krok po kroku. Nie może nic ci przeszkodzi, ani rozproszyć. Plan bardzo się przydaje. kiedy w chwili zawahania nie masz pojęcia za co się zabrać. 
4. Cele muszą być realistyczne. Chcesz aby twoim sukcesem była wygrana w totka?  To nie jest dobry pomysł. Wielka wygrana trafia się raz na milion, a po za tym nie da się wygrywać codziennie. Wybierz sobie cel, który będzie realistyczny, wybierz sobie coś, nad czym będziesz musiał pracować. Twój cel, musi przynosić ci radość, a nie smutek czy złość. Dobrze jest mieć takie cele, które dadzą coraz więcej sukcesów, Zdobyłeś wiedzę na interesujący cię temat? Super, zabierz się za kolejny cel. To jest zdecydowanie lepsze niż wydawanie pieniędzy na nowe kupony, które nie zawsze przyniosą nam upragnioną wygraną. Oceń również czy twój cel jest na twoją kieszeń. 
5. Ciesz się małymi sukcesami. Każdy duży sukces, składa się z paru mniejszych, ciesz się z nich. Małe sukcesy doprowadzają cię do celu, nie marudź, że to jeszcze nie to, bo to jest to czego pragniesz tylko w mniejszej formie. 
6. Nie czekaj do jutra. Swoje drogę do osiągnięcia celu zacznij już teraz. Możesz to zrobić w tej sekundzie, w której czytasz ten wpis, pisząc sobie pytania do 1 punktu lub tworzyć plan, który jest opisany w punkcie 3. Nie czekaj ze swoim sukcesem do jutra, po co masz czekać. Twój sukces zależy tylko od ciebie, a nie od dnia. 
7. Rozerwij się. Twój cel ma być dla ciebie zabawą, lepiej przyswaja się nowe informacje jeśli cię to interesuje. Poczuj, że to co robisz ma sens, że bawisz się przy tym jak małe dziecko. Nagradzaj się, za wszystko co robisz w tym kierunku. 
8. Ciesz się zdobytym sukcesem. Kiedy już zdobędziesz swój sukces, pochwal się nim z bliskimi, oni na pewno docenią twoje staranie, a ty zostaniesz jeszcze bardziej uskrzydlony i jeszcze bardziej poczujesz sens w tym co robisz.  

Czytaj dalej »

Jak dodać formularz kontaktowy w podstronie

11 lutego 2015


Formularz kontaktowy jest nam bardzo dobrze znany. Jeden z tych gadżetów, który jest bardzo przydatny, ponieważ można od razu nie wychodząc z bloga napisać wiadomość do autora. Osobiście wolę korzystać z formularza kontaktowego niż kopiować adres e-mail, otwierać pocztę i dopiero pisać wiadomość. W dzisiejszym tutorialu pokażę wam jak umieścić formularz kontaktowy w podstronie, tak jak się znajduje u mnie w zakładce kontakt, aby nie zawadzał nam na pasku bocznym i nie majaczył gdzieś w stopce bloga.

1. Wchodzimy w układ i wybieramy dodaj gadżet. Kiedy otworzy nam się nowe okno, klikamy na "dodaj więcej gadżetów" szukamy formularza kontaktowego. Kiedy znajdziemy nasz formularz, klikamy na plus,a następnie zapisz.
Obecnie nasz formularz kontaktowy znajduje się w pasku bocznym i niech tam zostanie, ewentualnie możemy przenieść go na sam dół naszej kolumny, w każdym razie formularz musi być umieszczony na blogu. 

2. Przechodzimy do strony, w której ma się pojawić nasz formularz kontaktowy - w moim przypadku jest to strona test, a następnie przechodzimy do edytora HTML. Wklejamy kod:

<form name='contact-form'>
<div>Twoje imię: </div>
<input class='contact-form-name' id='ContactForm1_contact-form-name' name='name' size='30' type='text' value=''/>
<div>Twój adres e-mail: <em>(wymagane)</em></div>
<input class='contact-form-email' id='ContactForm1_contact-form-email' name='email' size='30' type='text' value=''/>
<div>Wiadomość: <em>(wymagane)</em></div>
<textarea class='contact-form-email-message' id='ContactForm1_contact-form-email-message' name='email-message' rows='5'></textarea>
<p></p>
<input class='contact-form-button contact-form-button-submit' id='ContactForm1_contact-form-submit' type='button' value='Wyślij'/>
<div style='text-align: center; max-width: 450px; width: 100%'>
<p class='contact-form-error-message' id='ContactForm1_contact-form-error-message'></p>
<p class='contact-form-success-message' id='ContactForm1_contact-form-success-message'></p>
</div>
</form>

Kliknij opublikuj lub aktualizuj, to zależy od tego czy wasza strona dopiero powstała czy edytujecie już istniejącą stronę.

3. Przechodzimy do szablon - edytuj kod HTML, a następnie rozwijamy listę "Przejdź do widżetu" i zaznaczamy ContactForm1. Kiedy już się znajdziemy  w odpowiednim miejscu, to rozszerzamy nasz widżet, klikając na kropeczki, które są zaznaczone w ramce poniżej.


Powtarzamy tą czynność tym razem z <b:includable id='main'>...</b:includable> Kiedy już nam się wszystko rozwinie, to usuwamy tą cześć kodu, która jest zaznaczona poniżej. Sprawi to, że formularz kontaktowy zniknie z kolumny bocznej bloga, ale nie zniknie z naszej podstrony, do której go dodaliśmy.


Uwaga! nie można usunąć formularza kontaktowego z kolumny bocznej, ten gadżet musi pozostać! 

Oprócz tego pojawiły się małe zmiany na blogu, zakładka tutoriale została podzielona na tutoriale blogowe oraz te graficzne związane z GIMPem, PhotoScapem i inne oraz zakładka portfolio została podzielona na szablony, nagłówki oraz inne prace. Mam nadzieję, że to ułatwi wszystkim wyszukiwanie tego czego potrzebuje.
Czytaj dalej »