MałgoLINKI - podsumowanie maja

30 maja 2016


Maj minął mi w bardzo szybkim tempie z czego się niezmiernie cieszę. Najgorsze jednak przede mną, bo ostatnie zaliczenia, ale dam radę - muszę. Maj był bardzo intensywnym miesiącem - powoli kończę dopracowywać swój pokój, bo wiecie muszę mieć ogarnięte wszystko nawet w najmniejszym szczególe, ogarniam projekty, chociaż jestem sfrustrowana tym, że idzie mi to tak powoli oraz walczę ze swoją alergią i najważniejsze - nauczyłam się pić 8 szklanek wody dziennie. To tak w skrócie wyglądał mój maj, a teraz tradycyjnie czas na linki! :)


 1. Lubicie palety kolorystyczne? Ja uwielbiam, a jeszcze jak są przedstawione atrakcyjnie to już kompletnie się rozpływam. Na tej stronie, możecie znaleźć nie tylko ciekawe palety, ale również ciekawe ich zaprezentowanie
 2. Zostają przy kolorach. Mam dla Was link do genialnego generatora palet kolorystycznych - sami możemy sobie ustawić odpowiednie kolory za pomocą suwaczków, a na dodatek możemy naszą paletę kolorystyczną zapisać.
 3. Cały czas zostając przy kolorach. Nie raz potrzebne jest zastosowanie RGB, a nie HEX, ale jak zamienić kolor w HEX na ten w RGB? Nic prostszego - internet jest tak bogaty w różne narzędzia ułatwiające życie, że i w tym przypadku przychodzi nam z pomocą, dając nam stronę, na której taką podmiankę możemy zrobić
 4. Znalazłeś jakiś kolor, który Ci się bardzo spodobał, ale jest za jasny/ciemny i chcesz uzyskać ciemniejszy/jaśniejszy odcień? Ta strona pomorze Ci w uzyskaniu odpowiedniego odcieniu. Wystarczy, że klikniesz na odpowiedni kwadracik. 
 5. Dobra, odpuśćmy sobie kolory. Tworzę darmowe szablony na Bloggera, ale może znajdzie się osoba, której przydadzą się darmowe szablony na WordPressa. Na tej stronie, znajdziecie ponad 200 darmowych szablonów na WP
 6. Na koniec mam dla Was, generator gradientów.

Ostatnio na blogu Czytaj dalej »

Szablon Laguna do pobrania za darmo

28 maja 2016


Szablon Laguna to darmowy szablon na Bloggera. Jest utrzymany w kolorystyce bieli, różu i odcieni niebieskiego. Jest stworzony tak, abyś bez problemu mógł dostosować go do swoich potrzeb po przez zmianę koloru poszczególnych elementów, a nawet czcionek. Do szablonu jest dodana instrukcja, którą warto przeczytać - tam jest cały opis co, gdzie i jak.

Info o szablonie


 • Szablon zawiera automatyczne skracanie wpisów 
 • W szablonie znajduje się funkcja automatycznego dopasowania zdjęć we wpisie oraz w rubryce "o mnie" w kolumnie bocznej. Dzięki temu możesz wstawiać zdjęcia w oryginalnym rozmiarze. Mniejsze zdjęcia we wpisie, zostaną tej samej wielkości.
 • Ikonki udostępniania pod tytułem wpisu 
 • Niestandardowe wypunktowanie we wpisie 
 • Menu na stronie to standardowe strony Bloggera 
 • Można zmienić kolory, czcionki, usuwać ikonki w kolumnie bocznej 
 • Dodana instrukcja instalacji 

Uwagi 

 • Szablon oraz grafiki dodawane do szablonu są tylko i wyłącznie na użytek własny. Udostępnianie szablonu osobom trzecim w postaci oryginalnej lub zmienionej jest zabronione
 • Szablon posiada nieusuwalną stopkę z podpisem autora. Po usunięciu jej, zostaniesz automatycznie przeniesiony na stronę blonparia.blogspot.com
 • Nie wolno modyfikować wyglądu stopki tzn. zmieniać jej koloru tak, aby nie była widoczna i podpisywać się pod szablonem jako autor 
 • W razie jakichkolwiek problemów/pytań napisz na maila blonparia@gmail.com
 • Nie proś osób trzecich o pomoc przy szablonie w razie powstania problemu - istnieje ryzyko, że dana osoba źle podejdzie do Waszego problemu, a wtedy szablon może zostać uszkodzony lub całkowicie zniknąć z bloga. Pamiętaj! Zawsze zwracaj się z prośbą o pomoc do autora szablonu 

To może Ci się przydać 

Chcesz indywidualny szablon?


Zawsze możesz zamówić szablon, jeśli te, które udostępniam do pobrania Ci nie odpowiadają. Wystarczy, że zajrzysz na stronę.


Pobierz Podgląd
Czytaj dalej »

Jak szybko edytować zdjęcie w PhotoScape

23 maja 2016


W dzisiejszym wpisie pokażę Wam jak szybko edytować nasze zdjęcie w programie PhotoScape. Specjalnie przeszukałam najgłębsze zakamarki swoich folderów i odnalazłam swoje stare zdjęcie (chyba z czasów gimnazjum?), które jest trochę ciemne, a kolory gdzieś straciły swoją żywą barwę. Bardzo mi zależało na tym, aby zdjęcie rozjaśnić i nadać mu trochę koloru i może odrobinę wyprostować.

Zdjęcie przed edycją wygląda tak:


1. Otwieramy nasze zdjęcie w programie PhotoScape


2. Wybieramy "Jasność, Kolor".  Musimy kliknąć na to, a nie na strzałkę obok, ponieważ musi nam się pojawić oddzielna ramka, która będzie w punkcie 3.


3. Powinna nam się pojawić taka ramka:

 Teraz możemy pobawić się trochę suwaczkami. Ja użyłam tych:


Na koniec klikamy "OK"

4. Przyszedł czas na wyprostowanie zdjęcia


Pojawi nam się taka ramka z jednym suwaczkiem. Musimy za pomocą niego, ustawić odpowiednio zdjęcie i kliknąć "OK"


5. Opcjonalnie. Do zdjęcia dodałam delikatny efekt kliszy, aby w pełni uzyskać to co chciałam


6. Efekt


Czytaj dalej »

Szablon do pobrania za darmo - Black and white

18 maja 2016


Szablon na platformę Blogger do pobrania za darmo. 
Szablon Black and white jest szablonem dla osób ceniących sobie minimalizm. Utrzymany jest w kolorystyce czerni, bieli i szarości.

Info o szablonie: 


 • Szablon zawiera automatyczne skracanie wpisów 
 • W szablonie znajduje się funkcja automatycznego dopasowania zdjęć we wpisach i w gadżecie "O mnie" do szpalty, dzięki temu możemy wstawiać zdjęcia w oryginalnym rozmiarze i nie martwić się o ich jakość. Pamiętaj, aby po dodaniu zdjęć do wpisu, ustawić zdjęcie na "Oryginalny rozmiar"
 • Menu na blogu to standardowe strony Bloggera - dzięki dodanemu CSS są cały czas przyklejone na górze bloga 
 • W szablonie znajdziesz ikonki udostępniania wpisu 
 • Na stronie głównej, każdy wpis ma wyróżnioną pierwszą literę wpisu 
 • Niestandardowe wypunktowanie we wpisie 

Uwagi

 • Szablon oraz grafiki, które są dodawane do szablonu możesz pobierać tylko i wyłącznie na swój własny użytek. Udostępnianie szablonu osobom trzecim w postaci oryginalnej lub zmienione jest kradzieżą. 
 • Szablon posiada nieusuwalną stopkę z podpisem autora - po usunięciu tej stopki, zostaniesz przeniesiony automatycznie na stronę blonparia.blogspot.com 
 • Nie wolno modyfikować wyglądu stopki tzn. zmieniać jej koloru tak, aby nie była widoczna i podpisywać się pod szablonem jako autor
 • W razie jakichkolwiek problemów napisz na maila: blonparia@gmail.com 
 • Nie proś osób trzecich o pomoc z szablonem w wypadku jakby pojawił się problem - istnieje ryzyko, że dana osoba, źle podejdzie do waszego problemu, a wtedy szablon może zostać uszkodzony lub całkowicie zniknąć z bloga. Pamiętaj! Zawsze zwracaj się z prośbą o pomoc do autora szablonu 

Wczoraj na Facebooku pojawiły się dwie informacje, wiem, że nie każdy mnie tam obserwuje, więc napisze jeszcze tutaj :) 

 1. Jeśli chcecie kolejne pytania i odpowiedzi, to zadawajcie mi je w komentarzach pod wpisami lub na Facebooku oznaczając je [P]  Tutaj część 1 pytań i odpowiedzi trochę przestarzała, a tutaj znajdziesz część 2, która jest bardziej aktualna 
 2. Jeśli szczególnie zależy Wam na aktualizacji jakiegoś wpisu - poinformujcie mnie o tym w komentarzach 

Pobierz Podgląd
Czytaj dalej »

Zentangle twórczy relaks - czy naprawdę ta książka Ci to zapewni

16 maja 2016


Zentangle twórczy relaks to nic innego jak książka kreatywna, więc od razu przykuła moją uwagę jak tylko STABILO wspomniało, że jest ona u nich do wygrania. Wiecie, ja uwielbiam wszelkiego rodzaju kreatywne książki, które pobudzają naszą wyobraźnie.
Zentangle dotarło do mnie jakiś czas temu po wygranym konkursie u STABILO i od razu zabrałam się za czytanie, rysowanie oraz sprawdzałam czy rzeczywiście da się przy niej twórczo zrelaksować - w końcu tytuł głośno krzyczy nam z okładki, że się da.
Ten wpis nie będzie długi - chce Was po prostu wprowadzić do zentangle i do wpisów jakie dla Was szykuje z tej kategorii.

Co to są zentangle? 

Krótko mówiąc są to rysunki, które składają się z różnych rodzajów linii i figur geometrycznych. Niektórzy prawdopodobnie kojarzą zentangle z mandalami.

Przez parę miesięcy rysowałam z Zentangle. Byłam do tego stopnia zaangażowana w rysowanie, że wrzucałam zentangle do prawie każdego projektu na uczelnie. Mogę się założyć, że moi profesorowie od grafiki mieli już dość.

Czy naprawdę książka zapewni Ci twórczy relaks? 

Tak, pod warunkiem, że lubisz rysować, masz odrobinę cierpliwości i więcej niż 10 lat. Przerobiłam tą książkę na mojej 10 letniej siostrze i jej koleżance - po zobaczeniu dużej ilości tekstu i tego, że każdy element jest opisany, są jakieś zasady, zrezygnowały z rysowania od razu i poszły na dwór.


Czy książka pobudzi naszą kreatywność? 

Oczywiście, że tak. Zentangle to bardzo dobry pomysł na pobudzenie kreatywności. Łączenie ze sobą różnych geometrycznych figur tak, aby powstał jakiś ciekawy wzór wymaga pobudzenia naszej wyobraźni, a co za tym idzie - nasza kreatywność wzrasta.

Czy da się z tej książki nauczyć czegokolwiek o zentangle? 

Tak. Wszystko jest napisane w bardzo przejrzysty sposób i nawet dziecko nie powinno mieć z tym problemu - jednak tak jak wspomniałam, dzieci zniechęca za duża ilość tekstu.


Co mi dało rysowanie zentangle? 

Potrafię skupić się jeszcze bardziej na tym co robię, jeszcze bardziej jestem dokładna w tym co robię. Znalazłam sposób na oderwanie się od natłoku myśli - wcześniej to była ciągła praca, zero "rozrywki".Jak prezentują się moje zentangle? Właśnie tak: 


Czytaj dalej »

Szablon do pobrania za darmo - Flora

14 maja 2016


Szablon do pobrania za darmo na platformę Blogger - Flora

Info o szablonie


 • Szablon zawiera automatyczne skracanie wpisów
 • Szablon automatycznie dopasowuje zdjęcia we wpisach do szpalty bloga oraz w gadżecie "O mnie" 
 • Szablon zawiera menu tzw. sticky - przykleja się do górnej krawędzi bloga, po scrollowaniu strony
 • Szablon posiada rozwijane menu z podwójnymi podkategoriami 
 • Grafika (tulipan), która znajduje się w szablonie, jest dodana do paczki 

Uwagi 

 • Szablon oraz grafiki, które są dodane do szablonu możesz pobierać tylko i wyłącznie na swój własny użytek. Udostępnianie go w postaci oryginalnej lub zmienionej jest kradzieżą 
 • Szablon posiada nieusuwalną stopkę z podpisem autora - nie wolno jej usuwać (po usunięciu, automatycznie zostaniesz przeniesiony na mojego bloga), ani modyfikować
 • W razie jakichkolwiek problemów napisz na maila blonparia@gmail.com - na wiadomości w komentarzach nie odpowiadam 
Czytaj dalej »

Jak można wykorzystać border - solid na blogu

13 maja 2016

Border - solid to nic innego jak proste obramowanie. Jedna ciągła linia, którą można w bardzo fajny i efektowny sposób wykorzystać na naszym blogu. Można dzięki temu dodać uroku naszym wpisom, cytatom, tytułom wpisów i wiele wiele więcej. W tym wpisie postaram się Wam wszystko dokładnie zaprezentować.

Wszystko będziemy robić w edytorze CSS, także bez strachu proszę :)
Przechodzimy do szablon - dostosuj - zaawansowane - dodaj arkusz CSS i tam wklejamy nasze kody.

Tytuł wpisu 


h3.post-title {border-left: solid 10px #c27ba0;
padding: 5px;}

Efekt:


h3.post-title {border-bottom: solid 5px #c27ba0;
padding: 5px;}

Efekt:


h3.post-title {
border-bottom:3px solid #c27ba0;
}
h3.post-title:before{
width:450px;
height:3px;
top:26px;
right:0;
background-color:#ead1dc;
content:"";
display:block;
position:absolute;
}

Efekt:


Tytuły gadżetów


.sidebar .widget h2 {border-left: solid 10px #c27ba0;
padding: 5px;}

Efekt:.sidebar .widget h2 {border-bottom: solid 5px #c27ba0;
padding: 5px;}

Efekt:


.sidebar .widget h2{
border-bottom:3px solid #c27ba0;
width:150px;
position:relative;
}
.sidebar .widget:before{
width:150px;
height:3px;
top:19px;
right:0;
background-color:#ead1dc;
content:"";
display:block;
position:absolute;
}

Efekt:.sidebar .widget h2 {
border-bottom: solid 3px #c27ba0;
border-top: solid 3px #c27ba0;
padding: 5px;}

Efekt: 


.sidebar h2 {
font: normal 600 12px 'Open Sans', sans-serif;
color: #2a2a2a;
text-transform:uppercase;
text-align: center;
display:block;
line-height: 1em;
margin-bottom: 30px;
letter-spacing: 2px;
position:relative;
}
.sidebar h2:before {
position: absolute;
left: 0px;
top: 8px;
width: 48px;
height: 4px;
background: #c27ba0 none repeat scroll 0% 0%;
content: "";
}
.sidebar h2:after {
position: absolute;
right: 0px;
top: 8px;
width: 48px;
height: 4px;
background: #c27ba0 none repeat scroll 0% 0%;
content: "";
}

Efekt: Menu 


.tabs-outer {
border-bottom: 2px solid #c27ba0;
border-top: 2px solid #c27ba0;
padding: 5px;}

Efekt: 


.tabs-outer {
border-bottom: 6px solid #c27ba0;
border-top: 2px solid #ead1dc;
padding: 5px;}

Efekt: 


.tabs-outer a:hover {
border-bottom: 5px solid  #ead1dc !important;
color: #c27ba0 !important;
}

Efekt:Wszystkie pogrubione wartości są zmienne. Na tym zakończę część pierwszą, aby Was za bardzo nie zanudzić, niedługo pojawi się część druga :) 
Czytaj dalej »

Jak zrobić nieruchome menu nad nagłówkiem

9 maja 2016


Zastanawiałeś się kiedyś jak zrobić statyczne strony Bloggera nad nagłówkiem? Doskonale wiemy, że Blogger umożliwia nam opcje stworzenia statycznych stron, ale tylko pod nagłówkiem, więc co zrobić jak chcemy mieć je na górze naszego bloga? Pewnie sobie myślisz "trzeba mieszać w kodzie" - racja, ale nie aż tak bardzo jakby mogło nam się to wydawać i również można ten zabieg wykonać za pomocą CSSa, jednak jest on mało precyzyjny. Zaprezentuje Wam dwa sposoby jak można to zrobić. Żeby było jasne - statyczne menu czyli takie, które pozostaje na swoim miejscu, nie porusza się wraz z blogiem. Taki efekt, możecie zaobserwować u mnie na blogu.

ZRÓB KOPIE ZAPASOWĄ SZABLONU! TUTAJ ZNAJDZIESZ INFORMACJE JAK TO ZROBIĆ

Sposób pierwszy - CSS

1. Przechodzimy do szablon - dostosuj - zaawansowane - dodaj arkusz CSS i wklejamy kod:

.tabs-outer {top: -165px;
background: #ddd;
margin-left: -235px;
margin-right: -234px;}

Oczywiście można dopisać jakieś własne style dla naszego menu do tego kodu, a wszystkie pogrubione wartości są zmienne.

Efekt:
Sposób drugi - HTML i CSS 


1. Przechodzimy do szablon - edytuj kod HTML

2. Klikamy kursorem obojętnie w jakie miejsce w kodzie i wybieramy ctrl + f

3. Wyszukujemy takiej frazy <div class='tabs-outer'>

4. Wycinamy kod, który zaznaczony jest w ramce na poniższym zdjęciu


5. Teraz wyszukujemy <div class='header-outer'>  i tuż NAD nim, wklejamy nasz wycięty kod


6. Zapisujemy szablon

7. Nasze strony prezentują się tak:8. Teraz dodajmy styl CSS, aby nasze strony się jakoś prezentowały. Przechodzimy do szablon - dostosuj - zaawansowane - dodaj arkusz CSS i wklejamy kod:

.tabs-outer {background: #ddd;
top: -40px;
text-transform: uppercase;
letter-spacing: 2px;}
.tabs-outer { margin-left: -100px;
margin-right: -94px;}

Wszystkie pogrubione wartości są zmienne, oczywiście, możemy dopisać coś "od siebie"

Efekt:


Czytaj dalej »

Google prawdę Ci powie

8 maja 2016


Siedziałam jakiś czas i zastanawiałam się jaki wpis opublikować - instrukcje czy hasła po jakich trafiacie do mnie na bloga. Stwierdziłam, że skoro mamy niedzielę, to lepszy będzie jakiś luźniejszy wpis, a instrukcje podrzucę Wam jutro. Po co to? Bo te hasła pokazują jak mało jeszcze o ludziach wiemy. Zachowam pisownie oryginalną - jakiś komentarz też dorzucę :)

Co można zrobić z wizytówek 

Hmm...no nie wiem, ja bym zrobiła samolocik.

Kto nie poszedł na syudia po liceum 

Na syudia to nie wiem czy poszedł ktokolwiek, ale jakbyśmy mówili o studiach to pewnie połowa osób z technikum sobie je odpuściła i wcale się im nie dziwie.

Czy odstawienie słodyczy boli

Boli. Jak cholera. Nie ryzykuj.

Tapety na telefon z roku 1994 

A...ha.

Po co poszlam do liceum

Może pozazdrościłaś tym wszystkim amerykańskim nastolatkom z filmów, którzy pieprzą się w kiblu, albo skaczą po całej szkole i śpiewają jakieś denne piosenki. Ewentualnie, poczułaś chęć posiadania wykształcenia średniego, a nie podstawowego - ale to tylko taka tam ewentualność.

ADHD sex

Czekaj...łącze wątki... No fakt, kiedyś coś wspomniałam o tym jak mi się żyje z ADHD, ale o życiu seksualnym nic nie wspominałam. Do głowy mi przyszły dwie inne opcje: ktoś szuka pornosa lub chce się zachowywać w łóżku jak człowiek z ADHD. No już sama nie wiem...

Blok bloparia

Blok bloparia...nieee, nie znam.

Nikt nie traktuje mnie powaznie 

Nie martw się, mnie też nie. Czyżbyś wyglądał/a jak gówniarz i studiował/a kierunek artystyczny lub humanistyczny?

Alergia 

Posiadam.

Jak zyje alergik 

To jest bardzo strzeżona tajemnica. Jesteśmy jak kosmici.

Wybor szkoly ponadgimnazjalnej blog

Żaden blog za ciebie tego nie wybierze...no litości, ale jak już tak bardzo ci na tym zależy, to kiedyś jedna dziewczyna w autobusie powiedziała swojej koleżance, że wybrała to liceum, a nie inne, bo jest blisko centrum handlowego - może to ci pomoże, nie popełniaj tego błędu co ja wybierając jakieś liceum z dala od jakichkolwiek sklepów.

Nie chce prowadzić bloga z chlopakiem

No ok, ale to co, ktoś cię zmusza czy jak?

Chce byc grafikiem czy musze miec sprzet apla

Nie, nie musisz - serio mówię.

Pobudze swoja kreatywnosc

To super! Wreszcie będzie więcej kreatywnych osób!

Nie raz zastanawiam się jakim cudem, ktoś po danym haśle do mnie trafił, a później patrzę na ilość wejść - 1 i już wiem, że to było przypadkowe i kiedyś Google musiał podsunąć przez przypadek mojego bloga. Wiecie, te "ciekawsze" hasła zawsze sobie lubię spisywać, niektóre są wręcz niesmaczne, więc wybrałam tylko te, które nadają się do publikacji. Jak u Was ma się sprawa z wyszukiwanymi hasłami? ;)Czytaj dalej »

Jak zwiększyć swoją produktywność

2 maja 2016


Każdy z nas chce mieć dodatkowe godziny w dobie, a to się wiążę z tym, że trzeba robić coś szybciej. Zazwyczaj tkwi w nas przekonanie, że jak szybciej to gorzej i najlepiej robić to powoli, bo pośpiech to tylko stres, pot i łzy. Wcale nie musi tak być. To, że robimy coś szybciej nie znaczy, że musi być gorsze i męczące. Powiedzieć Ci jaki jest sekret zwiększonej produktywności? Chęć. Tak, wystarczą tylko chęci, odpowiednie podejście, nakierowanie siebie na odpowiednie myślenie. Niby nie tak dużo i wydawać by się mogło, że potrafią to dzieci z przedszkola, a jednak mamy z tym spory problem, dlaczego? Bo na swoich plecach czujemy presje i nie potrafimy zagłuszyć innych swoich myśli i pozostawić tą jedną, w danej chwili najcenniejszą. W tym wpisie pokażę Ci jak ja sobie radzę, aby zwiększyć swoją produktywność, a kto wie, może i Tobie się to przyda.

Myśl tylko o najważniejszych zadaniach 


Pamiętaj, że na początku należy brać pod uwagę te zadania, które wymagają od nas większego skupienia i więcej czasu. Kieruj się zasadą trudniejsze na początek, a łatwiejsze na koniec. Na pewno pamiętasz to z czasów szkolnych kiedy nie chciało Ci się odrabiać jakiegoś naprawdę paskudnie trudnego zadania z matematyki i chciałeś się brać za coś, zdecydowanie łatwiejszego. Wtedy mama powtarzała "Przyjemności na koniec". Dlaczego właśnie tak mamy to robić? Ponieważ (nie oszukujemy się) w innym wypadku zostawisz to na następny dzień, aż w końcu ten jeden następny dzień zamieni się w tydzień, miesiąc, dwa miesiące. Wykonując najpierw proste, zajmujące mniej czasu zadania, będziemy zapominać o tym naprawdę ważnym, które wymaga więcej czasu i skupienia, aż w końcu nie będziemy mieli możliwości zrealizowania tego zadania, bo nie będzie nam się już chciało, a później nagle zdajemy sobie sprawę z tego, że coś nam się sypie, wali na głowę i nie potrafimy tego ogarnąć. Wtedy sobie przypominasz, że wszystko potoczyłoby się inaczej gdybyś to jedno zadanie, które przyprawiało Cię o ból głowy, wykonał od razu, a nie zajmował się rzeczami mniej istotnymi, które teraz nie będą miały żadnego znaczenia. No dobrze, ale jak się za te zadania zabrać?

 1. Na pewno już wiesz, że jestem typem perfekcjonisty, uwielbiam ład i porządek, a to się wiąże z tym, że uwielbiam planować. Dosłownie mam zaplanowany najmniejszy szczegół, jest to moje uzależnienie od dłuższego czasu. Pewnie już wiesz co chce powiedzieć - planuj. Planuj tak, aby Tobie to odpowiadało, nie idź za utartym schematem. Chcesz planować sobie cały tydzień? Proszę bardzo, chcesz planować wieczorami tylko następny dzień? Proszę bardzo. Nie ważne jak to będziesz robić, ważne aby były uwzględnione wszystkie ważne zadania. Jak ja to robię? Pisze cały plan ogólny, czyli taki, który jest moją podkładką pod dalsze planowanie i służy mi on przez parę miesięcy . Następnie pisze plan tygodniowy w każdą niedziele rano i plan dzienny, bo wiadomo, że nie da się wszystkiego przewidzieć.
 2. Kiedy już masz zrobiony plan dnia, tygodnia czy miesiąca, postaraj się na początku, w którymś dniu danego tygodnia znaleźć godzinę, dwie lub trzy wolnego czasu i wykonać jedno bardzo ważne, duże i mało przyjemne zadanie, które normalnie nigdy nie doczekałoby się realizacji z Twojej strony. Wraz z kolejnym tygodniami zwiększaj ilość zadań oraz dni, w których te zadania umieścisz. Czyli jeśli zaczniesz we wtorek po dwie godziny to w następnym tygodniu niech to będzie np. wtorek po dwie godziny i piątek po godzinie. Po pewnym czasie zaczniesz wykonywać te trudniejsze zadania znacznie szybciej i częściej. 
 3. Pamiętaj aby robić przerwy. Nie można przez całe dwie godziny siedzieć nad jedną rzeczą, bo wtedy jeszcze bardziej się zniechęcasz i robisz się senny. Ustal sobie czas po jakim ma być przerwa i ile ma przerwa trwać. U mnie wygląda to tak - pracuję przez godzinę, ale po 30 minutach jest 5 minutowa przerwa. 
 4. Nagradzaj się za wykonane zadania. Jednak, jak jakiegoś zadania nie wykonałeś, to nie odstawiaj go na potem, tylko wykonaj je najszybciej jak to tylko możliwe, zastanów się czemu nie udało Ci się wykonać tego zadania w terminie i popraw ten błąd. 

Organizacja

 1. Nie ma w tym tajemnicy, że najlepszym przyjacielem organizacji jest kalendarz lub organizer. Najlepiej w wersji papierowej. U mnie wersje elektroniczne (komputer lub telefon) kompletnie się nie sprawdzają. 
 2. W kalendarzu zapisuj tylko te najważniejsze rzeczy, nie oszukujmy się, zaglądamy częściej do kalendarza niż do organizera, a jak już o nim mowa - organizer to miejsce, w którym ma się pojawić Twój plan. Czemu nie w kalendarzu? Ponieważ, w kalendarzu staraj się zapisywać tylko te najważniejsze rzeczy, aby nic innego Cię nie rozpraszało. Później na spokojnie w domu, możesz wszystkie swoje zapiski z kalendarza przeanalizować z ustalonym planem. Jednak pamiętaj, jeśli coś nie będzie się wpasowywać w Twój plan dnia, to nie odkładaj tego, wpasuj to co w kalendarzu do planu.
 3. Jeśli jesteś wzrokowcem, zadbaj o kolorowe zakreślacze czy cienkopisy - zdecydowanie ułatwią Ci zadanie. 
 4. Unikaj pochłaniaczy czasu czyli komputer, telefon, tablet etc. Nie musisz korzystać, to nie korzystaj, nie łap za te rzeczy od razu jak zacznie Ci się nudzić. Od razu zauważysz zdecydowanie więcej czasu do wykorzystania, który możesz przeznaczyć na zrealizowanie zadań. 

Zadbaj o dobrą przestrzeń do pracy 

 1. Pozbądź się dużej ilości rozpraszaczy. Duża ilość = mniejsze skupienie. 
 2. Na biurku pozostaw to co najważniejsze.
 3. Do pobliskich szafek/szuflad schowaj to, czego często używasz do pracy. Jeśli będziesz czegoś szukać podczas wykonania zadania i nie będziesz mógł znaleźć, to tylko Cię to zdenerwuje i zniechęci. 
 4. Przewietrz pomieszczenie, w którym pracujesz.
Do tego wszystkiego stosuje się od dawna. Chodź nie ukrywam, że zdarza się tak, że na coś nie starczy mi czasu, ale to są rzeczy mniejszej wagi, te najważniejsze zadania, zawsze mam zrealizowane. 

A u Ciebie jak jest z produktywnością? :) Czytaj dalej »